Posted inSeyahat

Yakarım Roma’yı da yakarım 😊🇮🇹

ROMA ; Avrupa şehirleri arasında en güzel ve en keyifli olanı diye bilinir. (Benim için değil 😊) Yurt dışında ilk görülmesi gereken şehir neresi derseniz, Roma ilk sırada yer alır. Roma İtalya’nın başkentidir ve tam bir ortaçağ şehridir. Hatta açık hava müzesi bile diyebiliriz. Roma’ya gittiğinizde kendinizi Ortaçağ’da hissedeceksiniz. Roma tarihini ve tarihi eserlerini en iyi koruyan şehirlerden biridir.Her biri tarihi eser olan binaları o kadar iyi korumuşlar ki sanki dün yapılmış gibiler. Roma’da gökdelenler ya da yüksek katlı binalar göremeyeceksiniz. Binalar az katlı ve Rönesansa ait kalıntılar taşıyor.

Roma’da her zevke hitap edecek eğlence  bulabilirsiniz. Tarih severler için Roma adeta bir cennet. Yemek ve kahve kültürünü sevenlere de fazlaca hitap eden bir şehir Roma.Alışverişten hoşlananlar için de 😊  Dünya’nın en iyi markalarının bir arada olduğu Via Condotti Caddesi İspanyol Merdivenleri’nin hemen karşısında yer alıyor. Bu caddenin dışında Roma’nın ara sokaklarında yer alan küçük dükkanlarda kendinize göre bir şeyler bulabilirsiniz. Roma’da avmler ise şehir dışına inşa edilmiş.Şehir içinde hiç avm yok. Roma İtalya’nın en kalabalık şehri olmasına rağmen İstanbul gibi insanı çileden çıkaran bir kalabalıkla , trafikle karşılaşmayacaksınız. Roma halkının çoğunluğu ingilizce bilmiyor, bilenlerde konuşmak istemiyor. Roma esnafı insanı çileden çıkarır cinsten , çok tembeller. Uykuları ya da kahve saatleri geldiğinde dükkanı kapatıp keyiflerine bakabiliyorlar .

ROMA’DA GEZİLECEK YERLER:

IMG_7053.jpg

 

 

COLESSiUM :

İtalya diyince aklımıza ilk gelen şey : Collesium 😊 Roma’yı Colessium’suz düşünemezsiniz. Gladyatörler meydanı olarak bilinen Colessium 55 bin kişiyi aynı anda ağırlayan 80 kapısı olan bir yapı. M.S 72 yılında yapımına başlanılan Kolezyum adını girişteki heykelden almaktadır.Depremden dolayı oldukça harap olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmış,turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin  başında yer alıyor. Colessium önünde fotoğraf çekilmezseniz, Roma’ya gelmiş sayılmazsınız 😍 ( klasik rehber cümlesi)

Colessium’un tarihte adını duyurduğu en önemli olaylardan biri içerisinde gladyatör dövüşlerinin yapılmasıdır. Dönemin halk kahramanı olarak görülen gladyatörler burada dövüşürlerdi. Dövüş sonunda kaybeden öldürülürdü. Halkın o dönem en büyük eğlencesi vazgeçilmezi bu dövüşlerdir. Hatta büyük suçlar işlemiş gladyatörler dövüşürken bir de vahşi hayvan da alana çıkarılır ve hayvanın kaybedeni parçalaması izlenmektedir. Bu vahşete Hristiyanlığın gelmesi ile son verilmiştir. Bunların dışında bir dönem tiyatro , barınma yeri , taş ocağı, dini kışlalar  olarak da kullanılmıştır.

Colessium’un karşısındaki cafelerden birine geçip bir latte bir tramisu siparişi verin, sonra da keyfinize bakın  😊

IMG_7094

TREVİ ÇEŞMESİ:  (Aşk Çeşmesi)

Trevi: 3 yol anlamına gelen çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmıştır. Çeşmenin isminin altından 3 yer altı suyunun birleştiği varsayılarak konulduğu düşünülmektedir. Hikayeye göre Kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken çeşmenin olduğu noktada bu çeşme belirmiştir. Çeşmedeki suyu içerek Kral ve askerler ölmekten kurtulmuşlar. Yapımı 30 yılda tamamlanmış olan çeşmenin üzerinde birçok heykel bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi deniz tanrısı olan Neptün’dür.Avrupa’nın  en önemli çeşmelerinden olan yapı aynı zamanda birçok filmde yer almaktadır. Ayrıca Roma’ya gelen turistlerin çoğu dilek tutup , çeşmeye para atmaktadırlar. Böylece dileklerinin kanul olacağına ve Roma’ya tekrar geleceklerine inanmaktadırlar. Çeşmenin havuzundan her hafta binlerce euro toplanmaktadır. Bu paralar hayır kurumu olan Cavitas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılmaktadır.Roma’nın en ünlü yapılarından olan çeşmenin etrafı günümüzde gece ve gündüz çok hareketlidir.

IMG_7130

 

İSPANYOL MERDİVENLERİ:

İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna ( İspanyol Meydanı) , Roma’nın en hareketli bölümlerinden biridir. Adını bölgede yer alan İspanyol Elçiliği’nden alan meydan , gece gündüz hem Romalıların hem de turistlerin en sevdiği yerlerden biridir. Meydanın bu kadar  popüler olmasının nedeni meydanda yer alan şehrin ünlü merdivenleridir. 1723-1726 yılları arasında Kral 15. Louis için tasarlanan İspanyol Merdivenleri’nin yapım amacı üst bölümünde yer alan Trinata dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamaktır. İspanyol Merdivenleri’nin alt kısmına Roma’nın ünlü çeşmelerinden olan kayık şeklindeki Fontana Della Barcaccia yer alır. Bu çeşmeyi besleyen su kanallarındaki basıncın düşük olmasından dolayı çeşmede fıskiyeler yerine su sızdıran bir tekne tasarımı kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın