Posted inSeyahat

VOLENDAM

IMG_5103.JPG

     Amsterdam’ dan çıkar çıkmaz coğrafya kitaplarından , belgesellerden aşina olduğumuz Hollanda’yı daha yakından tanımak için VOLENDAM’a doğru yol alıyoruz. Amsterdam ‘dan çıkıp köylerden, çiftlik evlerinin arasından geçip yaklaşık yarım saate Volendam’a varıyorsunuz. Bu küçük balıkçı kasabası, Hollanda’nın gerçek güzelliklerini görmek isteyenlerin görmesi gereken bir yer. Volendam o kadar güzel, huzurlu bir yer ki bir ömür  bu romantik kasabada yaşamak isteyeceksiniz.:)

    Volendam’a ayak basar basmaz ağzımdan şu cümleler döküldü. ”Ben burada yaşasam ,  her sabah bu manzaraya karşı uyansam,kahvemi yudumlasam kesin bir kaç aya kalmaz 2 ciltlik aşk romanı yazar, beste yaparım” falan filan 🙂  Olmayan  Aşk acısını bile yaşarım Volendam’da o kadar müthiş bir yer 🙂

IMG_5104.JPG

Günün birinde Amsterdam’a yolunuz düşerse mutlaka Volendam’a uğrayın. Sakin sokakları birbirinden güzel çiftlik evleriyle Amsterdam’ın yaşlı nüfusunun yaşadığı bu balıkçı kasabasına hayran kalacaksınız.Keşke imkanım olsa da emekli olunca Volendam’da yaşasam diyeceksiniz 🙂

Çiftlik evlerinin etrafı kanallarla çevrili villalardan oluşuyor. Sanki her evin kapısının önünden dere geçiyor gibi. Bu güzel kasabada yeşile doyacaksınız.

IMG_5169.JPG

Hollanda denilince akla hemen meşhur peynirler gelir. Volendam’da peynir müzesi bulunmakta. Bu müzeden içeri girince çeşit çeşit peynirlerin tadına bakabilirsiniz,dilerseniz satın alabilirsiniz.Peynir Müzesinin alt katında yapılan sunumda peynir yapımını izleyebilirsiniz.

IMG_5115.JPG

 

Geleneksel kıyafetleri , peynirleri , tahta ayakkabıları , birbirinden güzel evleri kısaca Hollanda’ya ait her şeyi Volendam’da bulabilirsiniz. Volendam’da hediyelik eşyalar , Amsterdam’a göre daha ucuz ve çeşit olarak daha fazla 🙂  Tahtadan ayakkabılar ve foklorik kıyafetleri ile meşhur olan Volendam’da bu kıyafetleri ve ayakkabıları giyip , fotoğraf çektirebileceğiniz fotoğraf stüdyoları var 🙂

 

IMG_5116.JPG

 

 

Bu şirin balıkçı kasabasında her çeşit lezzete ve fiyata deniz ürünü satılan restoranlar bulabilirsiniz.3-5 euroya fish -chips tarzında deniz mahsüllerini bulabilirsiniz.Hayatımda yediğim en güzel kalamar ve patates kızarmasını Volendam’da yedim 🙂 mutlaka deneyin.

Volendam’a Amsterdam Central istasyonundan kalkan 110 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Bir sonraki postta Volendam resimlerini paylaşacağım.Eminim sizde bu şirin kasabaya hayran kalacaksınız.

HAYAT GEZİNCE GÜZEL 🙂


Bir cevap yazın