Posted inSeyahat

Rahmi Koç Müzesi

 Müzeleri Gezmek İnsanlara Ne Kazandırır

 Müzeleri ve tarihi yerleri gezmek ; bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini öğrenilmesi ,tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumların bilim ve sanat açısından incelenmesi ,hem günümüzü hem de geleceği aydınlatarak ,bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarını sağlar.

Müzeler ve tarihi yerleri gezmek , her yaş  birey için tarihsel mirası tanıyarak  bu mirası sahiplenme , koruma ,geliştirme ,üst düzey bir kültürel bilgi birikimi sağlama açısından son derece önemlidir. Günümüz koşullarının ,nasıl bir geçmişten etkilenerek oluştuğunu anlamak ,geleceği yapılandırırken daha zengin ve bilinçli bir düşünce yapısına sahip olunmasını sağlar.

Okul öncesi dönemden itibaren  çocukları müzeler ile tanıştırmak onların daha objektif,  ve çok yönlü düşünen, hayal güçleri ve yaratıcılıkları daha geniş ,soran-araştıran-inceleyen bireyler olmaları açısından tartışılmaz yararlar sağlar.

Gezmekten en zevk aldığım yerlerin başında müzeler gelir. Çocukluktan kalan bir alışkanlık, üniversiteyi İstanbul’da okumam  ile daha da perçinleşti. Nereye gitsem ilk önce orda bulunan tarihi eserleri görmek isterim. Öğretmenlik hayatımda da müze gezmenin insana kattığı değerleri öğrencilerime aşılamaya çalıştım. Okuldaki gezi inceleme ve turizm kulübü kapsamında her ay bir müze , saray vb. yerleri geziyoruz. Nisan ayındaki etkinliğimiz  Rahmi Koç Müzesi idi. Daha önce gidip hayran kaldığım müzeyi öğrencilerimle tekrar gezme fırsatı buldum. Size de bu güzel müzeyi gezmenizi tavsiye ediyorum. Objektifime takılan güzel karelerle sizleri baş başa bırakıyorum 🙂

 

 


Bir cevap yazın