Posted inSeyahat

PRAG (PRAHA) AŞK şehri, romantizmin başkenti PRAG :)

Büyük Avrupa Turu’nda 3. Destinasyonumuz Aşk masalı PRAG…

IMG_5062.JPG

”Gerçek aşıklar kışın Prag’a gider”  derler. Ruh eşiniz yanınızda olmasa bile iç dünyanızı bavulunuza koyup, yollara  düşün. Prag şehrini hem yaz hem kış mevsiminde gezip tadına varan birisi olarak kesinlikle tavsiye ediyorum. Daha önce Prag şehrini ayrıntılı olarak yazmıştım. Bu sefer rehber edasıyla  ayrıntılı yazacağım 🙂

PRAG hakkında genel bilgiler:

*Prag şehrine Avrupa’nın kalbi ismi verilmiş. Prag , katedralleri, sivri kuleleri, köprüleri ve tarih kokan sokakları ile her karesi kartpostal gibi.

*Hepimizin bildiği bir tekerleme vardır.Yoksa siz hala ‘çekoslavaklaştıramadıklarımızdanmısınız’  işte o cümlede geçen Çekoslavakya ülkesi ikiye ayrılıp Çek Cumhuriyeti ve Slovakya halini almış.

*Avrupa’nın en  iyi korunmuş şehirlerinden olan Prag bu özelliğini 2. Dünya Savaşı ‘nda hiç zarar görmemesine borçlu. Hitler bu şehri bombalamaya kıyamamış 🙂

*Gotik ve Barok mimarinin hakim olduğu şehir merkezini tamamen yürüyerek gezebilirsiniz. Tramvay ve metro ağı çok gelişmiş.

*Vltava Nehri’nin ortasından geçtiği Prag Ortaçağ’da geziyormuş hissi uyandırıyor.Tarihi kent meydanı Unesco tarih mirası listesinde.

*Prag’da hemen hemen bütün binalar nemden ve soğuk havadan dolayı kararmış durumda.

*Çek Cumhuriyeti cam ürünleri ve porselenleri ile ünlü. Prag’da dolaşırken dükkanlarda Bohemya kristalinin pek çok çeşidine rastlayabilirsiniz.

*Pinokyo’nun memleketi Prag’da her yerde kukla görebilirsiniz. El işi tahta oyuncaklar hediyelik eşyalar arasında önemli yer tutuyor.

*Prag para birimi Kron, Euro geçmiyor.Prag’da dövizciler sizi kazıklamak için ellerinden geleni yapacaklar. Dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

*Prag ‘da zorlu hayat şartlarından ve pahalı ev fiyatlarından dolayı sokaklarda yaşayan Çek dilencileri çok fazla göreceksiniz. Genellikle yüzlerini göstermekten utanırlar, şapkalarını açıp sadece beklerler, hiç kimseye zarar vermezler.

*Prag insanı çok soğuk bilinir. Prag insanı turist sevmez ve agresif insanlardır. Prag’ın kasvetli havası insanlara yansımış diyebiliriz.

*Bu kente her yıl yaklaşık olarak 4 milyon turist geliyor.

IMG_5065.JPG

 

           PRAG   GEZİLECEK YERLER

ASTRONOMİK SAAT:

 

Astronomik-Saat-2.jpg
Astronomik saat

 

Eski şehir meydanında Ortaçağ’dan kalma tarihi bir saattir. Saatin üzerine yer alan 12 saat dilimi 12 burcu simgelemektedir. Turistlerin çok fazla ilgi gösterdiği bu saatin altında yaz kış demeden yoğun kalabalığın beklediğini göreceksiniz. Bunun nedeni saatin saat başı animasyon sergilemesidir.1 dakika boyunca süren bu animasyonda saat üzerinde yer alan semboller hareketlenir ve değişik figürler ortaya çıkar.

Astronomik saatin ilginç bir hikayesi vardır. İnanışa göre 15. yy da saat ustası olan Hanus bu saati yapar. Saat yapıldıktan sonra herkes bu saate bayılır. Hanus’dan saati nasıl yaptığı öğrenilmeye çalışılsa da Hanus bunu bir sır olarak saklar ve kimseye söylemez. O dönemin şehir yönetimi bu saatten başka bir yere yapmasın diye Hanus’un gözlerine mil çekerek kör ederler. Gözleri kör edilen Hamus ise öç almak için saate zarar verir ve bu saat asla bir daha tamir edilemez.16. yy da tamir etmeyi başarmışlarsa da zamanla tekrar bozulup yapılmıştır.

Astronomik saat üzerinde tahtadan yapılmış havari figürleri vardır.Bu figürler her saat başı pencerede görünürler. Diğer figürler ise hareket etmeye başlar. Saatin üzerinde 4 tane figür yer almaktadır.

4 figürün anlamı:

*Elinde ayna olan figür: kibri ve kendini beğenmişliği sembolize eder.

*Elinde kese olan Yahudi figürü: aç gözlülük ve faizciliği sembolize eder.

*Mandolin çalan Osmanlı figürü : keyif ve eğlenceyi temsil eder.Bu dönemde Osmanlıdan nefret ediyorlar.

*İskelet: Her şeyin boş olduğunu ölümün ise gerçek olduğunu sembolize eder .

Ölümü simgeleyen iskeletin her saat başı elindeki zili çalması ile animasyon başlar. İskelet elindeki zili çalarak ölümü hatırlatırken diğer figürler ise kafalarını sürekli sağa sola çevirerek ölümü reddederler. Arkada pencerede havariler dönüp dururlar.

 

TYN KİLİSESİ

 

tyn-church-prague-old-town-square.jpg
Tyn Kilisesi

 

Tyn Kilisesi 80 metre yüksekliğinde görkemli bir ikiz kuleye sahiptir.Kuleler kmlerce öteden görülebilmektedir. Tyn kilisesi , Prag ‘ın en güzel kiliselerinden biridir.Gotik mimari ile ışıklandırılmış hali peri masalındaymış gibi bir görüntü verir. Tyn kelimesi Çekce ‘etrafı kuşatılarak güvence alına alınmış korunaklı alan anlamına gelmektedir. Bu antik değere sahip kilise 14.yy da yapımına başlamış ancak 85 yıl sonra tamamlanabilmiş. Dikkatli bakarsanız sağdaki kule soldaki kuleden çok az da olsa büyük.Sağ taraftaki H. Adem A.S sol taraftaki Hz.Havva’yı temsil ediyor.Hz. Adem’in gölgesi Hz. Havva’nın üzerine düşüyor.Bu da erkeğin kadın üzerindeki görevini temsil ediyor.Kilisenin içerisi daha sade olsa da görülmeye değer. 10.00/13.00  ve 15.00/17.00 saatleri arası ziyaret ediliyor. Protestan mezhebine ait olan bu kiliseyi görmeyi ihmal etmeyin.

 

CHARLES KÖPRÜSÜ (KARL KÖPRÜSÜ)

 

charles-bridge-743669_1280.jpg
Charles köprüsü

 

 

Prag denilince akla gelen ilk eserlerden biri Karl köprüsü ; 515 metre uzunluğunda 9.5 metre genişliğindedir. Karl Köprüsü Prag’ın en önemli anıtıdır. Eski şehri küçük mahalleye bağlar. Eskiden araç trafiğine açık olduğu söylenen bu köprü günümüzde sadece yaya trafiğine açık. Üzerinde bir çok heykelin bulunduğu köprünün çok ilginç bir hikayesi var. Bu heykeller arasında iki adet Osmanlıyı temsil eden heykel bulunuyor. Heykel Hristiyanlara ; birbirinize destek olmazsanız Türkler sizi esir alır, zindana kapatır mesajı veriyor . Heykelde 2 aziz 3 tane zindana atılmış Hristiyan halk , zindan kapısında ise esirleri satmak için bekleyen bir Osmanlı ve bir de köpek bulunuyor.

Aziz John Heykeli: Hikaye oldukça dramatik.Prag Kralı Vecaslas , eşinin günah çıkarmak için sürekli rahip Aziz John’a gittiğini öğreniyor. Eşinin kendini aldattığını , bu nedenle de günah  çıkardığını düşünüp rahibi huzuruna çıkarıyor. Günah çıkarma sırasında eşinin neler söylediğini merak ediyor ve soruyor. Aziz John Tanrı huzurunda verdiği sözü bozamayacağını bu bilgileri paylaşamayacağını söyleyince Kral çok sinirleniyor ve rahibin Vltava Nehrine atılmasını emrediyor. Rahip heykelin bulunduğu noktadan nehre atılıyor ve nehirde bir hare oluştuğu görülüyor . Rahip Aziz mertebesine yükseltilip buraya da bir heykeli dikiliyor. Heykelin hemen altında her turistin dokunduğu köpek ve kadın kabartmaları bulunuyor. Bunlara dokunduğunuz da dileklerinizin gerçekleşeceğine ve Prag’a tekrar geleceğinize inanılıyor. Sizlerde dokunup dileklerinizi dileyebilirsiniz.

Charles Köprüsü’nün sağlam olması için inşaatında her yıl 10 bin yumurta akı kullanıldı. Zaman zaman  sel baskınları ile hasar görse de yıllardır dimdik ayakta.

 

AZİZ VİTÜS KATEDRALİ

 

img_5060
Aziz Vitüs Katedrali

 

 

Prag Kalesi içerisinde yer alan ünlü Aziz Vitüs Katedrali  Prag’da saray kilisesi olarak inşa edilmiştir. 1344 yılına inşa edilen katedral 1929 yılında tamamlanmış.585 yıl sürmüş. Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme törenlerinin yapıldığı yer aynı zamanda kralların mezarlarının bulunduğu mekandır.

Kilise ilk yapıldığı zaman tamamen gotik tarzda yapılması planlanmıştı. Ancak dış süslemelerinde Barok tarzında süslemelerde eklenmiştir. Kilisede en çok dış süslemeler dikkatimizi çekiyor. Çünkü bu süslemeler korkutucu figürlerle donatılmış. Kilisenin birçok yerinde dışarı doğru uzanarak bakan şeytani görünümlü yaratıklar göreceksiniz. Aslında o ürkütücü görünümlü yaratıklar su olukları. Hayali hayvanlar görebilirsiniz. Hayvanların görüntüsü yarı aslan yarı köpek şeklinde , genelde ürkütücü resimler ve heykeller kullanılarak fantastik bir hava yaratılmış. Dış kapının kenarında İsa’nın çarmıha gerilme anını yansıtan heykeli görebilirsiniz Bu heykellerin bu kadar ürkütücü olmasının nedeni ise kilisenin insanlar üzerinde korkutucu etki yaratmak istemesi.

Katedralin bulunduğu bölge senenin her günü kasvetli ve soğuk bir havaya sahiptir. Bu bölge senede sadece 15 gün tamamen güneş alır. Onun haricinde hep kasvetli. Hava koşullarının etkisiyle kilise insanların üzerinde yapmak istediği etkiyi fazlasıyla yapıyor. Dışarısı soğuk kasvetli , içerisi ise sıcak ve aydınlık.

Kilisenin yapıldığı dönem halk oldukça cahil, okuma yazma bilmiyor ve derme çatma  kötü evlerde yaşıyormuş . Bu insanlara dini anlatmaya çalışan papaz başarılı olamayınca dini anlatmak için kiliseyi kullanmaya karar vermiş. Halka kiliseyi göstererek ‘kiliseden dinden dışarı çıkmayın, bakın dışarı çok tehlikeli. Dışarı çıktığı için İsa’yı koruyamadım, sizi hiç koruyamam. İçeri gelin, içeri aydınlık ve güvenli’ o dönem kilisenin içi hazinelerle doluymuş, her yerde ışıl ışıl  şamdanlar yanarmış, kilisenin içi apaydınlıkmış. Bu katedralde 4.Charles’in 4 karısı ve Bohemya’nın eski kralının mezarı bulunmaktadır.

Katedral psikopaslığın başkentine verilen unvan. Bu katedrallerin açılması için papazın onayı gerekiyor, aynı zamanda kilisenin kendini çekip çevirmesi gerekiyor. Katedral kelime anlamı olarak Psikopasın koltuğu manasına geliyor. Prag’da psikopaslığın yayılması  ile bu katedral yapılmaya başlamış. Charles Fransa’dan Mathias’ı davet ediyor, malesef kiliseyi tamamlamadan vefat ediyor. Alman mimar Parler katedrali tamamlıyor, içeride kusursuz işçiliği var .İçerisindeki mozaiği Mocha yapmış. Kilisenin içerisinde Parler2in heykeli var , Parler diyor ki bu muhteşem eseri ben yaptım unutmayın.

 

  PRAG KALESİ

St Vitus, Prague Castle and Hradcany District
Prag KALESİ

Prag Kalesi şehrin en önemli simgelerinden biri.3 tane giriş kapısı var. Şarkı söyleyen çeşme var içeride.

Prag Kalesi 9.yy da yapılmaya başlamış. Daha önce birçok krallığa ev sahipliği yapmış olan Prag Kalesi , günümüzde Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılıyor. Prag Kalesi dünyanın en büyük kalelerinden biri. Guinness Rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük antik kalesidir.570 metre uzunluğunda , 130 metre genişliğindedir.

Vltava Nehri’nin sol kıyısında bulunan bu kalede bir sürü kompleks bina mevcut. Asker değişim törenini izlemeyi unutmayın.

 

 

NOT: Viyana yazımda görüşmek dileğiyle 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın