Posted inSeyahat

DRESDEN

Dresden nam-ı değer Elbe’ nin Floransa’sı…

 

Elbe Nehrinin kenarında kurulan şehir adeta  açık hava müzesi. Dresden Saksonya eyaletinin başkenti, Doğu Almanya’da yer alıyor. 2.Dünya Savaşı’nda çok ağır bombardımanlara uğrayan kent , yeniden yapılanmış ve 1990′ lara kadar inşaatlar devam etmiş ,savaşın izleri tamamen silinmiş. Küllerinden doğan şehir Dresden…

Yeryüzünde hafızanıza kazınacak ve etkisinden kolay kolay çıkamayacağınız şehir siluetleri vardır. Paris, Roma, Amsterdam, Barcelona. Bunca popüler şehrin arasında kalan mütevazi bir şehir Dresden. Öyle ki bir çok resmen bu şehre gelerek kuleleri, kadetralleri, sarayları resmetmiş. Elbe’nin kalbinin attığı Dresden…

 

ZWİNGER SARAYI

 

Zwinger.jpg
Zwinger Sarayı

 

Dresden’in bana göre en ihtişamlı yapısı. Zwinger sarayı .Opera binasının hemen yan tarafında bulunan Zwinger Sarayı’na bir tünelden geçerek giriyoruz. Tünelin bir  ucu Zwinger Sarayı’na bir diğer ucu Kral John heykeline çıkıyor.

Zwinger Sarayı 1709 yılında güçlü August döneminde inşa ediliyor. Saraya geldiğimizde öncelikle muhteşem bahçesiyle büyüleniyoruz. Havuzlar yeşillikler , fıskiyelerle dekore edilmiş , saray bahçesi oldukça geniş. Bahçenin tam karşısında Zwinger Sarayı’nın yunan tanrıları ile dekore edilen taç kapısı bizi karşılıyor. Taç kapıyı teraslara çıkınca daha iyi görebilirsiniz.Zwinger Sarayı’nın içinde sergiler ve müze olarak kullanılan bölümler var.Sarayın en dikkat çeken yerlerinden biri barok mimari ile yapılan çeşmeleri.Zwinger Sarayı bahçesindeki barok çeşmeler Almanya’nın en güzel çeşmeleri kabul edilir.

Zwinger Sarayı tam bir panayır alanı. Almanların büyük yapılar yapma hastalığının mimariye dönüşmüş bir noktası.Kral August’un  gösterişi ve zenginliği simgelemek istediği bu yapının inşaatı kral öldükten sonra yarım kalmış ve 1 yüzyıl sonrasına kadar tamamlanamamış.Zwinger Sarayı 2. Dünya Savaşı sırasında yerle bir olmuş.1951 yılında Sovyet ordusununda desteği ile restore edilerek halkın ziyaretine açılmış.

 

SEMPEROPER

 

Opers binası 1841 yılında yapılmış ve Avrupa’nın en eski opera binası olarak biliniyor.1869 yılında çıkan yangında kısmen yanmış,1878 yılında tekrar yapılmış.2. Dünya Savaşı’nda tekrar tamamen yıkılmış , 1985 de tekrar yapılmış,2002 yılında Elbe Nehri’nin taşması ile büyük bir sel baskınına uğramış , yaklaşık 8 yıl kapalı kaldıktan sonra 2010 yılında tekrar hizmete açılmış.Başına gelmedik kalmamış.

FÜRSTENZUNG

 

Fürstenzug-in-Dresden.jpg
Fürstenzung Mozaiği

 

Bu bölgede görmeniz gereken en önemli eser olarak dikkat çekiyor. Porselenden oluşan Dünya’nın en büyük mozaik resmi. Fürstenzung 23 bin parça porselenden oluşuyor.1117 ve 1904 yılları arasında Saksonya Krallığı’nı yöneten krallar, lordları ve dükleri tasvir ediyor. Bu resimde ilginizi pek çok şey çekecektir. Kıyafetlerin değişimi, yaşam stilleri, ulaşım araçları, silahlar gibi. Bu resimde sadece bir tane kadın figürü var. Fürstenzung ((şehzadeler alayı) manasına gelmektedir. 101 metrelik uzunluğu ile dünyanın en büyük porselenidir.35 kral dönemini anlatan figürler bu porselende bulunmaktadır.

FRANUN KİRSCHE (KADINLAR KİLİSESİ)

 

 

IMG-20150205-WA0116[1]
Kadınlar Kilisesi ve Martin Luther heykeli

Kadınlar Kilisesi iki kez yıkıldı , küllerinden doğdu diyebiliriz. Dresden’in ve Protestan mezhebinin en güzel simgelerinden Kadınlar kilisesinin hikayesi 11. yy da başladı. Kiliseye Ortaçağ’da kadınlara eziyetten dolayı Kadınlar Kilisesi denildi. Kilisenin bulunduğu yere 11. yy da bir kilise inşa edildi. Şehrin gelişmesi ve nüfusunun artmasıyla birlikte yüzyıllar boyu inananlara ev sahipliği yapan kilise Dresden’e artık küçük gelmeye başlayınca 1722’de belediye meclisinde alınan kararla bu kilise inşa edildi. Bu muhteşem kilise 1743’de tamamlandı. Alpler bölgesindeki en gösterişli kubbesi olan kilise şehrin sembolü haline geldi.

Dresden’in hiçbir askeri önemi olmasa da 1945 ‘de İngiliz ve Amerikan uçaklarının ağır bombardımanına sahne oldu.40 bin kişi bombardımanda öldü. Bazı kaynaklar 25o bin kişi olduğunu söylüyor. Şehir bombardımandan sonra tamamen yıkıldı. Kadınlar Kilisesi de  nasibini aldı. Bombardımanda yanmıştı, ağır hasar almıştı ancak ayaktaydı.2 gün sonra soğumayla birlikte tamamen çöktü. Kilisenin inşası için para toplama kampanyası başlatıldı, fakat durduruldu. Ta ki 45 yıl sonra 1993 de Dresden sakinleri yeni bir kampanya başlattı. Molozdan orijinal taşlar tek tek ayıklanarak tasnif edildi. 2. Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yıkılan bina aslına uygun olarak inşa edildi. Eski kiliseden kalan taşlar yeniden kullanıldı. Koyu renkli taşlar hemen fark ediliyor. 1945 ‘ de yıkılınca enkazından kilisenin mimarı George Bahr’ın mezarı bulundu, tekrar kilisenin mahzenine yerleştirildi. Mimar Gorge anıtının üzerinde ” Artık yeterince çalıştım , inşa ettim , acı çektim. Şeytanla , günahla , dünyayla tartıştım. Şimdi göğe yükselen bu binanın içinde yatıyorum. Zafere huzura kavuştum. Tanrıyı babanız olarak kabul edin onun sadakatinden kimse çürüyemez.

 

  MARTİN LUTHER HEYKELİ

 

Dresden Martin Luther’in reform hareketlerini başlattığı şehir olarak bilinir. Şehrin  sembollerinden biri olan Kadınlar Kilisesi’nin önünde büyük bir heykelini göreceğiz. Martin Luther Alman ilahiyatçısı ve reformcusudur. Martin Luther önderliğinde reform hareketleri başlamıştır. Martin Luther kendinden önceki din adamları gibi olmamıştır. Büyük bir başarı yakalamış ve Avrupa tarihinin akışını değiştirmiştir. Bu dönemde Avrupa papalık tarafından sömürülüyordu. Bundan dolayı İtalya ‘ya büyük bir nefret duyuluyordu. Martin Luther Roma’ya yaptığı bir ziyaret sırasında Papa’nın Hristiyanları kandırdığını ,haksız olarak zevk ve lüks içinde yaşadığını fark eder. Luther bu duruma karşı tepki gösterir. Böylece büyük bir hareketin temelleri atılmıştır. Bir rahibin Almanya’da affedilme kağıdı satması bardağı taşıran son damla oluyor. Bu durum Saksonya yöneticilerinin de dikkatini çekiyor.

Martin Luther 31 Ekim 1512 de 95 maddeden oluşan reform metnini kilisenin duvarına astı. Protestan hareketini resmen başlattı. İncil’in farklı dillere çevrilmesi , matbaanın yaygınlaşması , kilisenin doktrinlerinin yanlış ve yalan olduğunu düşündürmeye başladı . Bu metinde en çok endülüjansa karşı çıkar. Bu metin papalık tarafından hoş karşılanmaz. Almanya’da Luther’i savunanlar da olmuş ona karşı çıkanlarda. Böylelikle Hristiyanlık Katolikler , Protestanlık ve Ortodokslar olarak 3 ‘e ayrıldı. Luther ise Protestanlık mezhebinin kurucusu olarak tarihe geçti .

 

BRÜHLSCHE    TERRASE

 

Brühlsche Terrasse (1).jpg
Brühlsche Terrase

 

Brühlsche Terrase Avrupa’nın Balkonu olarak adlandırılır. Elbe Nehri’nden 15 metre yüksekliğinde bir seyir ve yürüyüş bölgesi. Rönesansdan kalma askeri bir kalenin üzerine 1700 ‘ lü yıllarda yapılıyor.

 

Dresden Şehri benim için Avrupa’nın en tarihi şehirlerinden birisi. İki kere gittiğim bu şehre doyamadım. Bir daha ki gidişimde Dresden’de 3 gün kalıp bu şehri doya doya gezmek istiyorum 🙂  hayat gezince güzel…

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın