Posted inSeyahat

Cesky Krumlov :)

Masal Şehir Cesky Krumlov…

Gece yarılarına kadar gezip enerjinin hiç bitmediği günlerden bir gün 🙂 sabah kahvaltının ardından Prag’a  doğru seyahat ediyoruz.Yol üzerinde bulunan Cesky Krumlov kasabasına uğruyoruz.Bir ortaçağ kasabası olan Cesky Krumlov Unesco tarafından dünya kültür mirasları listesinde yer almaktadır. Kominizm’in en koyu dönemlerinde harap duruma gelmiş olan Cesky Krumlov 1990’lardan itibaren yeniden doğmuş.Bu masal kasabası, Hostel ve İlizyonist filmlerinin ünlü sahnelerinin çekildiği mekan.

IMAG0673.jpg
Kaleden şehire bakış

İlk hedefimiz kale.. Prag Kalesinden sonra en büyük Kale kompleksi burası. Gerçekten de özellikle renkli kulesiyle oldukça görkemli görünüyor.IMAG0708.jpg

    Kalenin ilginç bir özeliği var. Rivayete göre zamanın birinde uzak diyarlardan bir gelin almışlar. Gelin gelirken yanında hediye olarak 2 tane ayı getirince, bu ayıları “napsak?” diye düşünmüşler.. “Bekçi yapalım bari” demişler. Kale giriş kapısının iki yanında ayılar için yer yapmışlar. Ayılar öldükten sonra yerine yenileri alınarak bu gelenek sürdürülmüş. Bizim gittiğimiz mevsim kış olduğundan ayılarda malum kış uykusunda olduğundan ayı mayı yoktu:)
IMAG0700.jpg
    Cesky Krumlov sokaklarında yürümek insanı bir kaç yüzyıl geriye götürüyor.Sanki Yakınçağ dan çıkıp Ortaçağ da yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz.
  Hafif yağan kar altında gözlerimin gördüğü fotoğraf doğanın güzelliği, insan elinin yarattığı mimari şah eserlerle tam bir uyum içerisinde karşımdaydı. Bu güzelliği taçlandıran Vltava Nehri’nin akan sesi ise hala kulaklarımda. Masalsı bir tadı var değil mi?

    Şehri, kasabayı anlamak için, sokaklarında dolaşmalı. Sadece bakmamalı, aynı zamanda görmeye de çalışmalı. Hiç acele etmeden kasabanın sakin ara sokaklarında kaybolmak, ayakların altındaki tarihi hissetmek, buranın ruhunu anlamanın en güzeli.

IMAG0672.jpg
Kaleden vltava nehrine bakış suyun sesi hala kulaklarımda
IMAG0746
Şehrin girişindeki şehir haritası

 

IMAG0699
Sevimli dükkanlardan bir tanesi
IMAG0730.jpg
Heidi ile Klara 🙂

  Üç saatlik Cesky Krumlov gezimiz nihayetinde bitmişti. Biz biblo kasabaya doyamamıştık ama bizi bekleyen bir Prag vardı. Vltava üzerindeki köprüden geçip Cesky Krumlov’a son kez baktım, seni tanımak, seni görmek güzeldi masal şehir. O da yine bekleriz dedi usulca…

Kim bilir belki 🙂


Bir cevap yazın