Posted inSeyahat Türkiye

ÇANAKKALE TURU

  En son 2014 yılında iki kere Çanakkale’ye gidince tövbe etmiştim. Bir daha Çanakkale’ye günü birlik gitmeyeceğim demiştim. Ne oldu da tövbe mi bozdum 5. kez günübirlik Çanakkale’ye gittim 🙂 Sırf Annemi kırmamak adına yola çıktım diyebilirim. Daha önce gittiğim zamanlarda hava ya yağmurlu ya da aşırı sıcaktı. Bu sefer zamanlama harikaydı. Sanırım beni en mutlu eden yanı da havanın çok güzel olmasıydı.

IMAG5183

   SEYİT ONBAŞI ANITI

Çanakkale Savaşı kahramanlarından
tekbaşına 258kg lık (yanılıyor olabilirim) top mermisini kaldırmış ve o mermiyle bir düşman zırhlısını saf dışı bırakmıştır.258 kg lık bir ağırlığı nasıl taşıdığı hala hayranlıkla düşündüren tarihimizde çok önemli yere sahip olan kahramanımızdır.

IMAG5205.jpg ÇANAKKALE ABİDESİ

Çanakkale şehitler anıtı Türk’ün tükenmezliğinin simgesi, birlik ve beraberliğimizin kanıtıdır. Çanakkale savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253 bin şehidimizi simgeleyen abidelerin en görkemlisidir. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile yedi düveli dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını ebediyen koruyacağını gösteren anıtımızdır. Anıtın projesi 1944 yılında MSB tarafından açılan yarışma ile belirlenmiştir.Bu anıtımız ilk olarak Gelibolu Yarımadasında Alıçıtepe’de yapılması planlanmış ancak arazinin bozuk olması ve denize uzak olmasından dolayı vaz geçilmiştir. Daha sonra Hisarlık burnunda Morto’ya hakim 50 metre rakımlı olan Hisar Burnuna yapılmıştır.

1952’de yapımına karar verilmiştir. 19 Nisan 1954’te temeli atılmıştır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı (müteahhitlerin yolsuzlukları, yeterli miktarda para bulunamaması gibi) birkaç defa yapımı durmuştur .ve nihayet 15 Mart 1958’de sadece gövde kısmı yapılabilmiştir.Bu anıtımız Milliyet gazetesinin açmış olduğu kampanya ile yeterli para toplanınca 1960’da tamamlanarak. 20.08.1960 tarihinde açılışı yapılmıştır

Dört sütun üzerine oturtulan abide milletimizin sağlam temellere dayandığını ve yıkılmaz olduğu anlamını taşımaktadır. Uzaktan bakıldığında da Mehmetçiğin M harfi şeklinde gözükmektedir.Anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiştir.

 

IMAG5236.jpg

IMAG5229

 

 

Çanakkale ruhunu anlamadan, kulağında  yabancı müzikle atalarının sehit olduğu mekanları gezen gençlikten çok fazla beklenti içerisine giremiyoruz malesef.Bu ülkede yaşayan bütün öğretmenlerin Çanakkale ruhunu öğrencilerine aşılaması gerekiyor. Ben de dahil Tarih öğretmenleri olarak üzerimizdeki sorumluğun farkına varmalıyız. Çanakkale Destanı kolaylıkla yazılmadı. Bu vatan toprağı kolaylıkla kazanılmadı.’Çanakkale Geçilmez’ cümlesinin hakkını vermeliyiz. Atalarımızın şehitlerimizin ruhu şad olsun…


Bir cevap yazın