Posted inSeyahat

BUDAPEŞTE’NİN PEŞTE BÖLÜMÜ :)

Bu akşam sizlere Budapeşte’nin peşte kısmını anlatacağım. Budapeşte’yi ikiye bağlayan Zincirli köprü ile başlıyorum

 

CHAİN BRİDGE

 

img_20160729_233000

 

 

 

Aslanlı köprü olarak bilinen ve Buda’yı Peşte’ye bağlayan ilk köprü olan Zincirli Köprü’nün yapımı 10 yılda tamamlanmış.380 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğinde olan bu köprü Budapeşte’nin simgeleri arasında sayılır.

Köprünün mimarı Wiliam Clark aynı zamanda New York ‘daki Broklyn Köprüsü’nünde mimarıdır. Bir rivayete göre William Clark köprü tamamlandığında dönemin kralına herhangi bir hatası eksiği olursa kendini Tuna Nehri’ne atarak yaşamına son vereceğini söylüyor. Büyük bir titizlikle tamamlanan köprünün açılışında küçük bir çocuğun köprüyü süsleyen aslanların dilinin olmadığını söylemesi üzerine William Clark kendini Tuna’nın sularına bırakarak intihar ettiği söyleniyor.

 

PARLAMENTO BİNASI

 

IMG_20160729_232419.jpg
Parlamento Binası

 

 

Budapeşte Parlamento binası, şehrin en görkemli ve en çok ilgi gören binalarının başında yer alıyor. Şehrin sembolleri arasında yer alan Parlamento binası Peşte tarafında Tuna Nehri’ne bakıyor. Avrupa’nın en büyük 3. Parlamento binası olma özelliğini koruyan bu bina aynı zamanda Londra’daki Parlamento binasından esinlenerek yapılmıştır.

1884 yılında inşasına başlanan bina 1902 yılında tamamlanmış. Parlamento binası 96 metre yüksekliğine sahipti. Binaya 27 farklı kapıdan geçilir. 29 merdiven boşluğu bulunmaktadır. İçindeki koridorların toplam uzunluğu 20 km’dir. Binanın içerisi 5 katlı 50 adet apartman sığabilecek büyüklüktedir. Binanın 365 günü temsil eden 365 tane irili ufaklı kulesi vardır. En tepesindeki kuleye 999 basamak ile çıkılabiliyor.

Parlamento Binası dış görünüm ve iç mimari olarak mükemmel bir yapı, içinde pek çok özellik bulunduruyor. Binanın iç sıcaklığı yaz, kış 20 derece bu sıcaklık ısıtılan havanın bina içindeki odalara yer seviyesindeki ızgaralardan verilip avizeler içerisindeki emme sistemleri ile emilerek havanın sirküle edilmesi ile sağlanır. Bu ısının insanların en rahat ettiği ve zihinsel olarak en verimli çalışabildiği ısı olarak bilinir. Bu ısının dünyada eşi benzeri yok.

Paris’te Eiffel ne ise Budapeşte’de Parlamento Binası odur. Parlamento Binası’nın her yerini görmek için günlere ihtiyacımız var.691 odası bulunuyor. Binanın süslemesinde 40 kilo altın kullanılmış. Binanın cephesi Macar hükümdarlarının heykelleri ile süslenmiş. Parlamento Binası’nın içi Macaristan’ın en iyi sanatçıları tarafından dekore edilmiş.

 

KAHRAMANLAR MEYDANI

 

IMG_4801.JPG
Kahramanlar Meydanı

 

Budapeşte’ye giden herkesin ziyaret ettiği yerlerin başında bu meydan gelir. Şehrin en önemli meydanlarından olan Kahramanlar Meydanında devlet törenleri yapılır. Budapeşte’nin kalbinin attığı yer. Macarların bu topraklara yerleşmelerinin 1000 yılı anısına 1896 yılında inşa edilmiştir. Yaklaşık 43 yıla tamamlanmıştır.

Bu anıtı 3 temel parçaya ayırarak incelemek mümkün.1. meydanın ortasında yer alan anıt mezar. Arkasında bulunan sütunu çevreleyen 7 tane heykel var. Sütundaki büyük heykel ve 7 heykel 7 Macar boyunun simgeliyor. En tepedeki heykel Cebrail heykeli. Cebrail bir elinde kutsal Macar hacını bir elinde Kral Stephan’ın tacını taşıyor.

Bu heykellerin sağ ve sol taraflarında iki adet anıt bulunmakta. Kanat şeklinde olan bu yapıların her birinde 7 şer tane olmak üzere Macar tarihinde önemli rol almış kişilerin heykelleri bulunmakta. Heykellerin yer aldığı kolonlu yapıların üzerinde,her birinde 2 şer tane olmak üzere 4 adet daha anıt heykel yer alır.

en solda ; elinde tırpan tutan ve tohum atan heykel:bereket ve bolluğu temsil eder.

en sağda; elinde heykel tutan adam ve elinde nişan tutan kadın : bilgi ve zerafeti temsil eder.

orta kısımlarda ; yüzleri birbirine bakan savaş arabaları içinde betimlenmiş 2 kadın figürü yer alır. soldaki kadın ; savaş sembolü olan yılan diğer kadın; barışın sembolü olan palmiye bulunuyor.

 

 

NOT: Dünyanın en güzel ışıklandırılmış şehri Budapeşte. Yazı ayrı, kışı ayrı güzel her defasında hayran kalıyorum, bu romantik şehre. Yaz tatilinde nasip olursa tur rehberi olarak yine Budapeşte’yi gezdireceğim. Prag yazısı ile yarın görüşmek üzere. Bana hava_bahar@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılarımı Dünya’nın farklı köşelerinden okuyan değerli okuyucularım, sizlere teşekkür ediyorum.  Ne diyoruz ”hayat gezince güzel ” 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın