Posted inSeyahat

BELGRAD 2 :)

Bir önceki yazımda Belgrad şehrinde bulunan Osmanlı eserlerini sizlere tanıtmaya çalıştım.Bu yazımda ise sizlere Belgrad’ın olmazsa olmazlarını yazacağım.TC vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği nadir ülkelerden biri olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad bizim gibi misafirperver halkı, güzel yemekleri,  hareketli  hayatı ve yaşamın ucuz olması ile gözde bir tatil destinasyonu haline geldi. Öyle ki hafta sonunu dolu dolu geçirebileceğiniz bir şehir. İlk fırsatta  kaçmak istediğim BELGRAD 🙂

Belgrad’ın simgelerinden birisi olan Aziz Sava Kilisesi :

AZİZ SAVA KİLİSESİ

IMG_4722.JPG
AZİZ SAVA KİLİSESİ

Bugün hala yapımı devam eden Dünya’nın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan Sava Kilisesi’nin yapım hikayesi özellikle bizim için daha ilginç.

Osmanlı Döneminde Sırplar sürekli ayaklanıyor.Ayaklanmalar bastırıldığında Osmanlı veziri Sinan Paşa ayaklananları cezalandırmak için Aziz Sava’nın kutsal emanetlerini Belgrad şehrinde bugün Sava Kilisesi’nin bulunduğu meydanda toplatıyor ve hepsini halkın gözleri önünde ibret olsun diye yaktırıyor.Bu olay Sırplar’a çok dokunuyor.Çünkü Aziz Sava onlar için çok önemli bir dini kişilik aynı zamanda milli kahraman.Sırplar bu meydanda bir söz veriyorlar,ilk fırsat bulduklarında Aziz Sava’nın emanetlerinin yakıldığı bu meydana bir kilise yaptıracaklarını söylüyorlar.

Balkan tarihi o kadar karışık ki bir türlü fırsat bulamıyorlar.Ta ki 1895 ‘de Sırplar Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanana kadar.Önce küçük bir kilise yapılıyor,daha sonra kaldırılıyor.Araya Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı giriyor.Kilisenin yapımına 1930’larda tekrar başlıyorlar.Bu seferde 2.Dünya Savaşı patlak verince kilisenin yapımına ara veriliyor.Naziler burayı bombalıyor,kilise tahrip ediliyor.Yugoslavya’nın bu topraklara gelmesiyle kilisenin yapımına izin verilmiyor.Bu nedenle kilise yarım kalıyor.Bugün gelinen noktaya baktığımızda burada yaşayan halkın yaptığı bağışlarla kilisenin yapımına hala devam ediliyor.İçerisini ve çevresini gezerken yapılan çalışmaları görebilirsiniz.Mimarisine baktığımızda Ayasofya’yı andırıyor.Kilisenin içerisi çok büyük,yaklaşık 12 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor.

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ :

 

Belgrad’ın kalbinin attığı cadde.Trafiğe kapalı olan bu cadde  sağlı sollu mağazalar,restaurant ve kafelerle dolu.Bu renkli cadde bizim İstiklal Caddesi’ne benziyor.Bu cadde üzerinde atıştırmalık ve bir kahve molası verebileceğiniz çok güzel mekanlar var.Özellikle sizlere önermek istediğim iki mekan var.Bunlar “Toma” ve “Cafe & Factory”.Toma fırın ve pizzacı.O kadar çok seçenek var ki içine girince ne yiyeceğinizi şaşırabilirsiniz.Oturacak yeri yok dışarda ayakta yiyebileceğiniz masalar yer alıyor. Cafe & Factory ise adından da anlaşılacağı üzere kafe.Birbirinden farklı  ve lezzetli kahveleri deneyebilirsiniz 🙂

Zengin ailelerin ve önemli kişilerin evleriyle dolu olan bu cadde, aynı zamanda Belgrad’da alışverişin merkezi olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca burası; ışıl ışıl mağazalarıyla alışverişin keyfini ve eğlencenin her türlüsünü günün her saatinde ziyaretçilerine sunuyor. Şehri keşfetmeye başlamanın en güzel noktası bu cadde. Yorulduğunuzda bir köşeye çekilip elinize kahvenizi alıp etrafı izleyin,bu cadde oldukça çekici ve güzel.Bu cadde bana üniversite yıllarımı şimdilerde gidemediğim İstiklal Caddesi’ni hatırlatıyor.Öyle ki saatlerce gezip zamanın nasıl geçtiğini bile unutabilirim 🙂

Knez Mihailova caddesini altüst etmenizi öneririm 🙂

NİKOLA TESLA MÜZESİ :

Museum-Nikola-Tesla-Belgrade-09.jpg
NİKOLA TESLA MÜZESİ

Belgrad’a gelip de florasan lambayı, neon ışıklarını, mikro dalga fırını ve daha birçok şeyi icat eden elektro fizik uzmanı Nikola Tesla’nın müzesini ziyaret etmeden dönmeyin 🙂

Belgrad Nikola Tesla Müzesi, Tesla’nın kişisel eşyalarının sergilenmesi amacıyla kurulmuştur. Müze içerisinde 160.000 kadar orijinal belgenin yanı sıra 5.700 kadar kişisel eşyası sergilenmektedir.Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’da gezilecek yerler arasında oldukça popülerdir ve turistik yerlerin başında gelmektedir.Modern dünyanın elektrik sisteminin öncüsü olan Tesla, bir çok kişi tarafından henüz hak ettiği ilgili ve değeri görmese de bu müze, onun çalışmalarını ve yaşamını yansıtmak için güzel bir yerdir.

Belgrad şehrinin merkezi bir noktasında yer alan Nikola Tesla Müzesi, turistler tarafından ilgi çeken bir yerdir. Özellikle  yoğun bir talep olmaktadır ve genellikle kalabalık bir ziyaretçi kitlesi vardır.

Müze içerisinde Tesla’nın çalışmalarıyla birlikte kişisel eşyaları da bulunuyor. Tesla Bobini, müzenin en ilgi çekici eseridir. Kablosuz bir şekilde lambaların yakılmasını sergileyen bu eser, özellikle Tesla’nın çalışmalarından pek fazla haberi olmayan ziyaretçiler için oldukça büyüleyici bir durum. Tesla’nın deneyleri sırasında üzerinde çalıştığı prototip, Arago Deneyi gibi pek çok değerli parça yine ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Tesla öldükten sonra ABD hükümeti tarafından el koyulan belgeleri de 1952 yılında Belgrad’a gönderilmiştir. Müzenin açılmasından bu belgeler de sergilenen eserler arasında yerini almıştır. Yine ölümünde sonra ailesinin çabasıyla pek çok kişisel eşyası Amerika’dan getirilmiş ve burada sergilemeye alınmıştır. Ayrıca ölümünden sonra yakılan Tesla’nın külleri de yine müze içerisinde sergilenen bir başka eserdir.

Müzenin sadece alt kısmı kullanıma açık. İlk bölümde Tesla’nın kişisel eşyaları, fotoğrafları ve hakkında yazılan bazı yazılarla karşılaşıyorsunuz. Daha sonra Tesla’nın küllerinin bulunduğu küreyi görüyorsunuz. İlerleyen kısımda ise Tesla’nın cihazlarının bulunduğu bir odaya giriliyor. Bu kısımda Tesla’nın hayatının konu edinildiği 20 dakikalık bir sunum izleniyor.

Müzenin en ilgi çekici kısımlarından olan Tesla Bobini’nde ise izleyicilerin içinden 8-9 kişinin eline florasan lamba veriliyor. Tesla Bobini çalıştırıldıktan sonra ise bir kablo bağlantısına ihtiyaç olmadan bu florasanlar yanmaya başlıyor.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dehalarından biri olan Tesla’nın kendisine yakışır bir şekilde sergilendiği bu müze, Balkanlar’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Not: Nikola Tesla Müzesi’ne giriş için Sırbistan’ın para birimi olarak 500 Dinar ödemeniz gerekmektedir. Müzeye giriş ücreti 500 Dinar, ortalama olarak 13 TL’ye denk gelmektedir.Pazartesi hariç haftanın 6 günü 10.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Belgrad gezilesi,görülesi şehir.Umarım sizlerde yazdıklarımı okuyunca bu şehri seversiniz ve rotanıza eklersiniz🙂

 


Bir cevap yazın