Posted inSeyahat

Barcelona Gezi Rehberi 1 :)

   KRİSTOF KOLOMB HEYKELİ :

Barcelona-72

Barcelona kalbine geldiğinizde 60 metre yüksekliğinde Kristof Kolomb heykeli ile karşı karşıya kalacaksınız.Kolomb parmağı ile uzakları gösteriyor.Heykelin buraya dikilmesinin sebebi; Kristof kolomb Hindistan’a gidiyorum diye Amerika’yı keşfediyor.Geri geldiği zaman İspanya’nın Barcelona şehrinde bu noktadan Barcelona’ya çıktığı söyleniyor.Bu nedenle onun çıktığı noktaya heykeli dikiliyor.Aslında Hindistan’ı keşfetmek istiyor.Baharat yolları var, oraya gitmeye çalışırken Amerika’yı keşfediyor.Kristof Kolomb dönemin kraliçesi isabel tarafından finansal olarak destek görüyor.Aslında Amerika ilk önce İskandinavlı Vikingler tarafından keşfediliyor.Bunun belgelerle kanıtı var.O dönemin Politik nedenlerinden dolayı , İspanya Kristof Kolomb’u ekonomik desteklemesi sanki Kristof Kolomb Amerika kıtasını bulmuş gibi gösteriliyor.

LA RAMBLA CADDESİ :

IMG_5885.JPG

Festival gibi bir cadde.Barcelona’nın kalbinin attığı cadde.Saatlerce keyifle gezebileceğiniz bir cadde burası.La Rambla nehirli kum yatağı anlamına geliyor.O dönemde buradan nehir geçtiği için bu isim veriliyor.Barcelona’nın merkezindeki bu cadde 1,5 km uzunluğunda en popüler aktivitelerin yapıldığı merkezdir.Sokak sanatçılarının en güzel örneklerini bu caddede görebilirsiniz.Caddenin bir ucu Katalonya Meydanı’na bir ucu sahile çıkıyor.

IMG_5862.JPG

LA BOQUERİA :

IMG_5906.JPG

Barcelona’da yerel lezzetleri keşfedeceğiniz kapalı sabit pazarda envai çeşit herşeyi bulabilirsiniz. Pazar günleri hariç sabah 8 akşam 8 arası açık. Taze meyve , deniz mahsulleri, Dünya’nın en pahalı mantarları bu pazarda bulunmaktadır. 1 euroya tropikal meyve sularını içebilirsiniz. Lezzetli tapaslar yiyebileceğiniz pazarda , kapanış saatlerine yakın bazı tezgahlarda indirim yapılıyor . Bilginize 🙂

IMG_5895.JPG

KATALONYA MEYDANI:

IMG_5710.JPG

Las Ramblas Caddesi’ni İstiklal Caddesi yerine koyarsak, Plaça de Catalunya da (Katalonya Meydanı) Barcelona’nın Taksim Meydanı’dır. Meydanda iki büyük alışveriş merkezi (El Corte Ingles ve Fnac), Hard Rock Cafe, Apple Store, Metro Plaça Catalunya, taksi durakları, şehrin dört yanına gece ve gündüz çalışan belediye otobüsü durakları ile taksi durakları bulunur. Meydan üzerindeki en önemli anıt, ters merdiven şeklinde yapılmış olan Frances Macia anıtıdır. Bu anıt Katalan özgürlük hareketinde çok önemli bir rol oynamış olan 122. Katalonya cumhurbaşkanı Frances Macia’ya adanmıştır.

IMG_5635.JPG

 

 

 

 


Bir cevap yazın