Posted inSeyahat

BALKANLARIN VİZESİZ ROTASI BELGRAD :)

16 gün 12 ülke 21 şehir buyuk AVRUPA turunda ilk rota Sırbistan’ın başkenti BELGRAD…

Uzun bir yolculuktan sonra ilk destinasyonumuz Balkanların incisi Belgrad şehrini çok seviyorum,umarım yazdıklarımı okuduktan sonra sizler de seversiniz 🙂 En kısa zamanda tekrar gitmek gibi bir planım var 🙂 Şimdiye kadar yazdığım yazılardan biraz farklı bir yazı yazacağım.Belgrad benim için  çok özel bir şehir , bu şehir profesyonel olarak ilk rehberlik yaptığım şehir 🙂 hayat gezince güzel 🙂

Belgrad,günün her saati yaşayan , ruhu olan bir yerleşim bölgesi.İstanbul ve Atina’dan sonraki en eski Avrupa yerleşimi buraya kurulmuş, şehir stratejik önemi bakımından birçok kez yıkılmış; küllerinden yeniden doğmuş.

03_843.jpg
Kalemegdan Kalesi

Belgrad gezi rehberi 🙂

   KALEMEGDAN KALESİ 

  Şehrin en alıcı noktası neresidir diye sorarsanız, Kalemegdan derim. Kale ve Meydan kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Osmanlı egemenliği dönemimde konulmuş ismi ve günümüze kadar bir harf değişerek gelmiş, Kalemegdan şeklinde. Burası gerçekten tarihi anlamdaki en etkileyici yerlerinden birisidir. Belgradlıların da çok gurur duyduğu, turistlerin mutlaka görmesini istediği yerdir

Kalemegdan şehrin hemen merkezinde, ana cadde Knez Mihailova’nın sonunda yer alıyor. Kalenin içerisinde müzeler, parklar, anıtlar, galeriler, heykeller bulunan ve enfes Belgrad manzaraları sunan 53 hektarlık bir alan.

Tarihte yıllar boyu Osmanlı’ya ev sahipliği yapan kent Belgrad, bir çok güzel eserleri barındırıyor kalbinde. Kale’den manzaranın görünüşü muhteşem.

IMG_20160729_124026.jpg
Kaleden Tuna Nehri manzarası

 

Mavi Tuna ve sarı Sava nehrinin birleştiği alandaki tepede bulunan Belgrad Kalesi şehrin en önemli kültürel ve tarihi  yapısı olması bakımından stratejik öneme sahiptir.Tarihte birçok medeniyet bu topraklara kaleye sahip olmak istemiş.Osmanlı’dan önce Avusturya-Macaristan İmparatorluğu bu topraklarda hüküm sürmüştür.

M.S 85 yılında Romalılar’ın ilk taşı koymasıyla kale inşa edilmeye başlamış.Kalenin Roma’lılardan kalan kalıntıları halen mevcut. Bu kale geçtiğimiz 2000 yıl boyunca bir çok kez yapılmış ve yıkılmıştır.Kalenin son sahipleri Avusturyalılar ve Osmanlılar olmuştur.Kalenin İstanbul,Zindan,Leopand,Saat kapısı olmak üzere 4 kapısı vardır.

Özellikle Osmanlılar Kanuni Sultan Süleyman döneminde yüzlerini Avrupa’ya çevirdiler,ama önce Belgrad’ı almaları gerekiyordu. Kanuni’nin Belgrad’ı ele geçirmesindeki ana sebep Avrupa’ya giden ticaret yollarını ele geçirmekti.O dönemde Tuna ve Sava Nehri’nde Avrupa’ya ticaret yapılıyordu.

Orta Avrupa’nın kilidi sayılan Belgrad Kanuni’den önce Sultan Murad ve Fatih Sultan Mehmet tarafından iki kez kuşatılmış,ancak çeşitli olumsuzluklardan dolayı geri çekilmişler.Osmanlılar bundan sonraki dönemlerde devamlı olarak Belgrad’ın fethi için zaman kolladılar.IMG_20160729_125257.jpg

Gözünü Belgrad’a dikmiş olan Kanuni Macar kralı 2.Lajos’a gönderdiği elçiye yapılan kötü muameleden dolayı Belgrad’a sefere çıkılmasına karar verdi.Kanuni önderliğinde Osmanlı Ordusu 1521 Temmuz’da kuşatma başlattı.Muhteşem Süleyman 250 bin askeri ile kaleye dayanmış.Bu kalenin surları 1 aydan daha az bir sürede Osmanlı’ya karşı koyamıyor ve 28 Ağustos 1521 tarihinde bu topraklar fethediliyor.Fethin ertesi günü  Belgrad’a giren Kanuni Sultan Süleyman kiliseden çevrilen camide Cuma namazını kıldı . Kale halkından Macaristan’a gitmek isteyenlere izin verildi.Cizye vermeyi kabul edenler ise yerlerine bırakıldı. Ortodoks nüfusun bir kısmı da İstanbul’a bugün Belgrad Ormanı bölgesine gönderiliyor. İstanbul’da bir ormanın adı acaba niye Belgrad diye düşünmüş müydünüz?

Tuna ile Sava’nın birleşme noktası olan Belgrad’ın Osmanlı’nın eline geçmesi ile , Macar Ovası Türklere açılmış oldu.Belgrad’ın fethi Avrupa’da büyük yankı uyandırdı.Çünkü burası hristiyan aleminin ele geçirilemez kalelerinden biri olarak kabul ediliyordu.Osmanlı Devleti yaklaşık 350 yıl hüküm sürmüş bu topraklarda.

IMG_20160729_125301.jpg

Osmanlı Devleti ile Avusturya-Venedik arasında imzalanan Pasarofça antlaşması ile 1718’de Belgrad Avusturya’ya verildi.Belgrad’ın kaybedilmesi Osmanlıyı psikolojik açıdan olumsuz etkilemiştir.Belgrad’ta atalarımızdan kalan eserler günümüzde varlığını korumaktadır.Tarihte yıllar boyu Osmanlı’ya ev sahipliği yapan kent Belgrad, bir çok güzel eserleri barındırıyor kalbinde. Kale’den manzaranın görünüşü muhteşem. Kale Meydanı’na yani Belgrad Kalesi’nin olduğu noktaya baktığımızda çok güzel bir manzara ile karşılaşıyoruz. Osmanlı’ların 357 yıl hüküm sürdüğü bu topraklar bugün de özellikle Türklerin uğrak noktası. Vize istemiyor oluşu zaten ayrı bir güzellik. Burası şu anda dünyanın en çok ilgi gören kentleri arasında yer alıyor.  Osmanlıların yaptırdığı muhteşem eserler var kale içinde. Kalenin içindeki birbirinden güzel yapıları sizlere teker teker anlatacağım.

 SKOLOVİÇ ÇEŞMESİ : SOKULLU MEHMET PAŞA ÇEŞMESİ:

IMG_20160729_124936.jpg
Skoloviç Çeşmesi ve Dut ağacı

Sokullu Mehmet Paşa Osmanlı döneminde devşirme olarak Edirne Sarayı’na getirilmiş ve vezirliğe kadar yükseltilmişti.Osmanlıda bir yer fethedildiğinde ilk önce halkın ihtiyaçlarına göre bayındırlık faaliyetleri yapılıyordu.16.yy’da Sokullu tarafından yapılan bu çeşme Osmanlı Dönemi’ne ait nadir eserlerden biri olarak günümüze kadar korunmustur. 2016 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda çeşme kullanıma açılmış.Çeşmenin yanındaki dut ağacını Sokullu’nun diktiği rivayet edilir.

DAMAT ALİ PAŞA TÜRBESİ :

Damat-Ali-Pasa-Turbesi-600x450.jpg
Damat Ali Paşa Türbesi

Kale içerisinde aynı zamanda meşhur Mora Fatihi olarak bilinen Damat Ali Paşa’nın da türbesi yer alıyor. Damat Ali Paşa  Petrovaradin muharebesinde şehit düşüyor ve ardından bu topraklara defnediliyor ve türbesi de Belgrad Kalesi’nin içerisinde yer alıyor. Aynı türbede Damat Ali Paşa’nın yanısıra, Tepedelenli Selim Paşa ve Çeşmeli Hasan Paşa’nın da naaşları bulunmaktadır.

 Türbenin kapısının üstünde Sırpça “TÜRBE” kelimesi ve eski Türkçe olarak:

“1716 sene-i miladiyesinde Petervaradin Muharebesinde şehiden vefat eden Mora 2. fatihi Damad Ali Paşa’nın ve türbesinde medfun Tepedelenli Selim ve Hasan Paşaların ruhuna fatiha 1938” yazısı  vardır.

ANAHTAR TESLİM ANITI:

 

AnahtarTeslimAnıtı11
Anahtar teslim anıtı

Kalemegdan Parkı girişinin sağ tarafındaki Osmanlı’nın 6 Nisan 1876 tarihinde BELGRAD Kalesinin anahtarlarını Sırplara teslim edilmesini tasvir eden yatay bir mermer anıt bulunmakta.Olayın 100. yılı sebebiyle anahtar tesliminin yapıldığı alana kurulan bu anıt önemli olayı gelecek nesillere aktarmak üzere koruma altında tutulmaktadır.

 

 PAŞA KONAĞI :

untitled
Paşa Konağı

  Kalenin içinde muhteşem bir yapıya sahip olan, bizden bir parça olan Paşa Konağı bulunuyor. Osmanlı mimarisi oluşu ile dikkat çekiyor ve Paşa Konağı olarak isimlendiriliyor. Bir çok paşa burada yaşamış rivayetlere göre. Paşa Konağı denilmesinin nedeni de Belgrad’ı yöneten bir çok paşanın burada yaşamasındandır.

Türk dizileri şu anda burada Türkiye hayranlığı yaratmış durumda. Dizilerin dünya üzerinde çok olumlu etkileri olduğuna inanıyorum. Burada yaşayan insanlar Türk dizilerinden birazcıkta olsa Türkçe öğrenmeye başlamışlar. Bence çok güzel birşey, kültürümüzü öğrenmeleri, tanımaları adına diziler baya faydalı. İnsanlar dizileri Sırpça altyazı, orijinal Türkçe seslendirme ile izliyorlar, hemen hemen bütün TV kanallarında en az bir Türk dizisi oynamaktadır. Muhteşem Yüzyıl başladığında akşam saat 20:00 da şehir trafiğinde gözle görülür şekilde azalma oluyormuş 🙂

ASKERİ MÜZE :

askeri-muze.jpg
Askeri Müze

Belgrad Kalesi’nin hendekleri arasına sıkışmış bu müze, eski Yugoslavya’nın askeri tarihinin tüm detaylarını gözler önüne seriyor. Osmanlılar tarafından inşa edilen İstanbul Kapısı’nın hemen önünden başlayan açık hava kısmında I. Dünya Savaşı’ndan kalma yüzlerce tank ve buna benzer değişik ağır silahlar bulacaksınız. Askeri Müzesi’nin içine girmek isterseniz, burada da ayrıca Kosova Kurtuluş Ordusu’na ait yakalanan silahlar, bombalar ve füzeler, nadir bulunan silahlar ve 1999 yılında vurulan Amerika’nın görünmez savaş uçağına ait parçalar bulacaksınız

istanbul-kapisi
İstanbul Kapısı

  Belgrad yazımda sizlere ilk olarak Belgrad’ın kalbinin attığı KALEMEGDAN KALESİ’ni ve içinde bulunan Osmanlı eserlerini ayrıntılı anlatmaya çalıştım.Umarım sizleri sıkmam. Belgrad hakkında 2. yazımı beklemenizi tavsiye ederim 🙂

 


Bir cevap yazın